Dnes, 11. septembra, si pripomíname 23 rokov od najhorších teroristických útokov v americkej histórii, ktoré zmenili New York a celý svet. Tieto útoky, spáchané al-Káidou, si vyžiadali takmer 3 000 životov a zanechali hlboké jazvy. Na dnešný deň sa rodiny obetí opäť zhromaždili pri 9/11 Memorial & Museum, kde sa konali rituálne minúty ticha a čítanie mien obetí, aby si uctili pamäť svojich blízkych a zachovali sľub nikdy nezabudnúť, informuje cbsnews.com.
Osobné príbehy z tragédie
Janice Brooks, ktorá pracovala pre medzinárodnú maklérsku firmu Euro Brokers v južnej veži World Trade Center, sa presťahovala do New Yorku z Londýna len niekoľko týždňov pred útokmi. V deň tragédie pracovala na 84. poschodí Two World Trade Center. Keď sa dozvedela o náraze lietadla do susednej veže, podarilo sa jej utiecť, zatiaľ čo 61 jej kolegov z Euro Brokers tragicky zahynulo. Janice, ktorá sa nielen vrátila do Veľkej Británie, ale aj teraz žije v Essexe a pracuje v Canary Wharf, úzko spolupracuje s britskou vzdelávacou charitou, aby mladším generáciám priblížila udalosti z 11. septembra.
Ďalší tragický príbeh patrí Brianovi Sweeneymu, bývalému pilotovi amerického námorníctva, ktorý mal 11. septembra 2001 letieť z Bostonu do Los Angeles za prácou ako obranný kontraktor, uvádza ATI. Bohužiaľ, bol pasažierom United Airlines Flight 175, ktorý uniesli teroristi a ktorý sa zrútil do južnej veže World Trade Center. Predtým, než jeho lietadlo havarovalo, sa snažil zavolať svojej manželke Julie. Hoci sa jej nepodarilo prijať jeho hovor, Brian zanechal silnú poslednú správu, ktorá je stále silným pripomenutím jeho odvahy a lásky.
Dôležité fakty z pamätného dňa
Spomienková ceremónia začala ráno o 8:00 pre rodiny obetí, a hlavné minúty ticha sa konali presne o 8:46, 9:03, 9:37, 9:59, 10:03 a 10:28 na počesť všetkých tragických okamihov toho dňa. Prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harris boli prítomní pri obrade v dolnom Manhattane, spolu s bývalými prezidentmi a ďalšími významnými osobnosťami. Prezident Biden vo svojom vyhlásení zdôraznil, že je dôležité „nikdy nezabudnúť“ na všetkých, ktorí boli obetovaní, na ich rodiny a na hrdinov, ktorí sa vrhli na pomoc.
Neúspešný útok na posledné lietadlo vyvolal konšpiračné teórie
Únoscovia nasmerovali dve lietadlá typu Boeing 767 a Boeing 757 na dvojicu výškových budov Svetového obchodného centra (World Trade Center – WTC, známe ako „dvojičky“) v New Yorku. Prvé lietadlo narazilo do jednej z budov o 8:46 a po viac než hodine sa oba 400-metrové mrakodrapy systematicky zrútili. Ich pád spôsobil zničenie ďalších 50 budov v južnej časti Manhattanu vrátane WTC č. 5 a 7. Národný ústav pre normy a technológie (NIST) po niekoľkých rokoch uzavrel vyšetrenie s tým, že zrútenie bolo spôsobené nárazmi lietadiel a následným požiarom.
Tretie lietadlo typu Boeing 757 narazilo do budovy Pentagónu, sídla amerického ministerstva obrany, neďaleko Washingtonu. Posledné boeing teroristi nedokázali dopraviť do svojho cieľa. Na palube lietadla sa totiž odohrala vzbura zo strany niekoľkých pasažierov a členov posádky. Lietadlo spoločnosti United Airlines nakoniec havarovalo v neobývanej oblasti Pensylvánie, približne 120 kilometrov od Pittsburghu, blízko Shanksville. Objavili sa aj konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že za jeho tragickým koncom nemuseli stáť teroristi, ale vládou riadená stíhačka, ktorá mala komerčné lietadlo zlikvidovať.