Úrode sa nedarí a obyvatelia tvrdia, že potravinová pomoc sa zmenšila. Viac ako 200 ľudí od júla zomrelo od hladu v meste Edaga Arbi v etiópskom regióne Tigray, ktorý je zasiahnutý suchom a poznačený vojnou, uvádzajú miestne úrady.
Ďalších 16 zomrelo v neďalekom meste Adwa.
Úradníci v Tigray varujú, že región je na pokraji hladomoru v rozsahu, aký bol naposledy zaznamenaný v roku 1984, čo v nasledujúcom roku vyvolalo celosvetovú hudobnú akciu Live Aid.
Hladomor je však v Etiópii veľmi citlivé slovo. Centrálna vláda v Addis Abebe popiera, že hrozí hladomor a tvrdí, že pracuje na poskytnutí patričnej pomoci.
Zdravotníci a humanitárni pracovníci však vravia, že pomoc neprichádza dostatočne rýchlo, takže sú bezmocní pri zachraňovaní životov.
„Ako lekár som svedkom nepretržitého umierania. Máť vedomosti a zručnosti, ale nemať žiadne prostriedky na pomoc ľuďom, je márne,“ povedala pre BBC Desta Kahsay z mesta Shire. Hovorí, že je to ako „súdny deň“, keď ľudia umierajú zbytočne na príčiny, ktorým sa dá predísť. Mnohí zo zomierajúcich sú deti a mladí ľudia.
Obyvateľka Tigray Abrehet Kiros pre regionálnu televíziu povedala, že pravidelne sleduje svoju staršiu susedu, ktorá už nemá žiadnu rodinu, ktorá by ju podporovala po tom, čo jej vnuk zomrel v nedávnej občianskej vojne.
„Všetci sú tu v núdzi, všetci čelíme hladu. Vyzývame každého, kto môže, aby nás podporil,“ hovorí.
Keď vlani na jar Svetový potravinový program a USAid odhalili údajné rabovanie potravinovej pomoci, zastavili pomoc Etiópii na celé mesiace. V decembri program obnovili opatrnejším tempom. V tom čase v Tigray údajne zomrelo od hladu takmer 1 500 ľudí.
V súčasnosti podľa OSN potrebuje potravinovú pomoc v Etiópii v dôsledku konfliktov, sucha a záplav približne 20 miliónov ľudí.
Do polovice roku 2024 Sieť včasných varovných systémov pred hladomorom predpovedá, že potravinová kríza bude takmer celoštátnou núdzovou situáciou.
V súčasnosti potravinová kríza postihuje hlavne severný región Amhara, ktorý je vo vojne, juh Etiópie a región Tigray.
Situácia v Tigray sa vplyvom mnohých faktorov vyostruje, konštatuje analytik Alex de Waal. „Nespamätal sa z vojny – strašného ničenia majetku, masového presídľovania, nevyplácania miezd, ničenia zamestnanosti. A navyše prišlo strašné sucho,“ povedal.
Súhlasí s tým, že potravinová kríza v Etiópii by mohla byť rovnako zlá alebo ešte horšia ako pred 40 rokmi, a varuje, že „v nasledujúcom roku by sme mohli vidieť pol milióna ľudí alebo viac umierať od hladu – ak nepodnikneme rýchle opatrenia“.
Obáva sa ale, že mnohí sa už vzdali nádeje. „Ľudia prijali každodenné smútok a pohreby a pochopili, že sú predurčení zomrieť.“