10 predmetov, ktoré by nás mali UČIŤ v škole, ale neučia – a pritom dávajú väčší zmysel ako niektoré súčasné

co by nas mali ucit v skole
Ilustračný obrázok. Zdroj: pixabay/stevepb, Shlomaster, anaterate, pexels/RDNE Stock project, Arthur Krijgsman
Reklama

Súčasný školský systém sa zameriava na tradičné jadro predmetov ako biológia, matematika, literatúra či telesná výchova.

Portál Listverse.com však upozorňuje na to, že existuje množstvo ďalších oblastí, ktoré by si zaslúžili pevné miesto v učebných osnovách. Tu je desať návrhov na predmety, ktoré by podľa autorov článku mohli lepšie pripraviť žiakov na život.

10. Tvorivé písanie

Deti milujú vymýšľať príbehy – a ak sa to naučia poriadne, môže z toho byť aj kariéra. Stephen King je toho živým dôkazom. Na vysokých školách sú kurzy tvorivého písania mimoriadne obľúbené, pretože študenti konečne píšu o tom, čo ich zaujíma, nie o tom, čo musia.

Kým klasické literárne eseje sú často nudné a predvídateľné, písanie fikcie podnecuje kreativitu a sebarealizáciu. No väčšina mladých autorov to vzdá hneď po prvých pokusoch – nie pre nedostatok talentu, ale preto, že sa tomu v školách venuje málo pozornosti.

9. Aplikovaná mechanika a vynálezcovstvo

Žiaci sú často škatulkovaní ako humanitne alebo technicky orientovaní, no tento stereotyp podľa autorov článku brzdí ich potenciál. Matematika sa v školách učí príliš abstraktne a bez praktických súvislostí. Čo tak namiesto teoretických úloh postaviť vlastný vynález?

Týmto spôsobom by študenti pochopili silu matematiky – napríklad aj vďaka poznaniu, že Newton vďaka kalkulu vyriešil problém, ktorý Kepler skúmal dvadsať rokov. Predstava vymýšľania „stroja času“ síce znie ako sci-fi, ale proces učenia by bol o to zábavnejší a efektívnejší.

8. Tvorba filmov

Niektoré školy síce ponúkajú dramatické krúžky, no zameriavajú sa výlučne na divadlo. Filmová tvorba, ktorá je dnes dostupnejšia než kedykoľvek predtým, zostáva mimo pozornosti. Mnohí tínedžeri snívajú o réžii či strihu, no nemajú kde začať. Ak by školy ponúkali seriózny kurz filmárčiny, nielenže by sa rozvíjali nové talenty, ale študenti by mohli nadviazať kontakt s odborníkmi z praxe a začať budovať svoju kariéru už v mladom veku.

7. Latinčina

Kým francúzštinu a španielčinu študenti často rýchlo zabudnú, latinčina ponúka trvalejší základ. Aj keď je o niečo náročnejšia, jej zvládnutie otvára dvere k ľahšiemu učeniu všetkých románskych jazykov. Autor článku uvádza, že po štyroch rokoch latinčiny mu stačilo jedno leto na zvládnutie francúzskej gramatiky a čítania. Navyše, latinčina výrazne rozširuje slovnú zásobu a porozumenie odborným termínom.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti